top of page

Jak se učit hebrejsky, když už jsme pokročilí?

  • Obrázek autora: Simona
    Simona
  • 26. 5.
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 1. 6.

Učit se hebrejsky na pokročilé úrovni vyžaduje systematický přístup a pravidelný kontakt s jazykem v různých podobách. Základem je rozšiřování slovní zásoby – ideálně tematicky. Zaměř se na oblasti jako politika, kultura, technologie, přírodní vědy, literatura, technika, společenský život, náboženství nebo filozofie. Pracuj s kořeny slov (שורשים), protože z jednoho kořene lze odvodit mnoho souvisejících výrazů, což ti usnadní zapamatování i pochopení hlubších souvislostí. Tady je dobré si udělat mindmaps nebo cluster, kde se  jeho středu nachází příslušný kořen a kolem něj slova, která hod obsahuje. Takto se vám velmi rozšíří slovní zásoba. 



Důležitým krokem je pravidelná praxe v mluvení. Mluv s rodilými mluvčími – online si lze najít jazykového partnera na výměnu. Diskutuj, argumentuj, shrnuj – a snaž se to dělat jak formálně, tak i neformálně. Paralelně s tím poslouchej autentický obsah: zpravodajství, ke článku tudyhttps://www.hebrejstinasradosti.cz/post/jak-se-u%C4%8Dit-hebrej%C5%A1tinu-pomoc%C3%AD-zpr%C3%A1v  podcasty, zde jsou tipy na podcasty pro pokročilé https://www.hebrejstinasradosti.cz/post/podcasty-hebrej%C5%A1tiny-pro-pokro%C4%8Dilej%C5%A1%C3%AD-a-pokro%C4%8Dil%C3%A9 , sleduj izraelské seriály a filmy, nejdříve s titulky, později i bez nich. Velmi užitečné je také poslouchání a analýza izraelské hudby – zaměř se na texty a pokus se jim porozumět v kontextu. V této fázi doporučuji se zaměřit i na témata, která tě až tolik neoslovují. To, co platí v počátečních úrovních, neplatí zde, tady se chceš bavit skoro o všem, tak si musíš najít.

 

Pokročilý student by měl také pravidelně číst. Začni s články z webů jako Ynet nebo Haaretz, pokračuj k literatuře (např. Amos Oz, Etgar Keret, David Grossman, Orly Castel-Bloom). Já se ráda obracím k Ley Goldberg a Jehudovi Amichajovi. Nebránila bych se ani literatuře faktu či historickým knihám. Každý nový text je příležitostí naučit se nová slova, idiomy i struktury vět.


Neméně důležité je i psaní. Pravidelně piš eseje, shrnutí například seriálů a filmů, popisy cestování nebo krátké příběhy. Požádej lektorku nebo jazykově školeného rodilého mluvčího o zpětnou vazbu a korekturu. Odborné oči více vidí a dají ti zpětnou vazbu. Pomůže ti to upevnit správné použití slov, větnou stavbu a gramatiku. A právě gramatika je oblast, kterou je třeba dále rozvíjet: procvičuj binjanim, pasivní konstrukce, časování ve složitějších větách, spojky, vztažné věty a nepřímé otázky. Je dobré se zaměřit na příslovce, které v hebrejštině nemá jednotnou formu tvoření.


Na této úrovni je také velmi vhodné testovat se – dělej si pravidelně jazykové testy podle úrovní ulpanim, zaznamenávej si při mluvení, piš testy a sleduj svůj pokrok. Pokud si to můžeš dovolit, zvaž účast na intenzivním ulpanu v Izraeli – například v Tel Avivu, Hebrejské univerzitě nebo univerzitě v Haifě. Tam je často potřeba mít vysokoškolské vzdělání nebo být studující. To je nejlepší způsob, jak se ponořit do jazyka i kultury, vřele to doporučuji, protože učení dostane i takový ten oficiální punc. Tam se dá dostat i certifikát, na jaké úrovni se člověk nachází. 


Pokud byste se rozhodli do hebrejštiny rozhodli šlápnout na této úrovni, ráda vás provedu. Prošla jsem všemi úrovněmi ulpanim od úrovně bet do úrovně vav, což mi pomáhá dnes v tom pomáhat mým studujícím dosahovat jejich cílů. Můžete mě kontaktovat na simona.poeder@gmail.com a domluvíme se na podrobnostech.


Vaše Simona


 
 
 

Comments


© všechna práva vyhrazena Hebrejština s radostí 2020

created by Tereza Lányová

bottom of page