top of page

Jak na biblickou hebrejštinu?

  • Obrázek autora: Simona
    Simona
  • 11. 6.
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 11. 6.

Naučit se číst biblickou hebrejštinu vyžaduje systematický přístup a trpělivost a odhodlání, ale i radost z objevování. A když už si budete umět přečíst v Tanachu ty verš, které chcete, budete mít super pocit. Prvním krokem je zvládnutí hebrejské abecedy – tedy naučení se 22 písmen, jejich názvů, tvarů a výslovnosti včetně těch koncových. Klíčové je také porozumění systému samohláskových značek (nikkud), které jsou pro čtení vokalizovaného biblického textu nezbytné. Bez toho se neobejdete. Doporučuju využít kartičky nebo tištěné tabulky a věnovat se nejen rozpoznávání písmen, ale i jejich správné výslovnosti. Začněte s tiskací podobou písma.


Dalším krokem je nácvik čtení základních slabik (kombinace souhlásky a samohlásky) a slov, která se často objevují v biblických textech. Pomoci může sledování pomalu čtených biblických veršů na YouTube, blíže k tomu zde: https://www.hebrejstinasradosti.cz/post/jak-se-d%C3%A1-u%C4%8Dit-biblick%C3%A1-hebrej%C5%A1tina-zdarma-pomoc%C3%AD-youtube  nebo či Sefaria.



V rámci studia je nutné se seznámit i se základy gramatiky biblické hebrejštiny. To zahrnuje osobní zájmena, slovesné kořeny (šoreš) a jejich časování v různých časech (perfektum, imperfektum), seznámení se s hlavními slovesnými třídami (binjanim), různými typy sloves, základní typy podstatných a přídavných jmen, předložky a spojky. Součástí gramatiky jsou i specifické jevy biblického jazyka jako slovesné způsoby jussiv a kohortativ, jako ktiv/kre (to, co je čteno a co je pouze psáno).


Jakmile zvládnete tyto základy, je vhodné začít s jednoduchými biblickými texty. Doporučují se známé úseky, například první kapitola knihy Genesis, narativní texty typu Soudců nebo některé Žalmy (např. Žalm 1 nebo 23). Pro začátečníky doporučuji používat paralelní hebrejsko-česká nebo hebrejsko-anglická vydání textů, případně využít online nástroje jako Mechon Mamre, kde lze najít vokalizované texty i gramatické komentáře v mnoha jazykových mutacích. Pořiďte si také Tanach v originálním znění jako tištěnou knihu, dodá vám to motivaci.


Důležitou součástí učení je také spolupráce s lektorem nebo studium v kurzu. Individuální nebo skupinová výuka umožňuje hlouběji porozumět složitějším jevům a zároveň udržet motivaci. Kromě toho existuje celá řada doplňkových nástrojů, které podporují samostudium – flashcards (např. Anki nebo Quizlet) pro trénink slovní zásoby a slovesných kořenů, podcasty věnované biblické hebrejštině, YouTube kanály s nahlas čtenými biblickými texty. Vše najdete pod tímto článkem.


Shrnuto: pro úspěšné zvládnutí biblické hebrejštiny je potřeba nejprve se naučit abecedu a vokalizaci, pravidelně cvičit čtení slabik a slov, osvojit si základní gramatiku a poté začít číst jednoduché biblické texty s pomocí komentářů a lektora. Pravidelné opakování a používání podpůrných nástrojů vám pomůže si konečně přečíst to, co jste vždy chtěli.


Pokud byste potřebovali vedení zkušené lektorky, můžete mě kontaktovat a domluvíme se na spolupráci simona.poeder@gmail.com, budu se těšit na setkání.


Vaše Simona


Paralelní biblické texty:

Učebnice biblické hebrejštiny na youtube:





 
 
 

Commentaires


© všechna práva vyhrazena Hebrejština s radostí 2020

created by Tereza Lányová

bottom of page